Pigwa – rodzaje, uprawa i zastosowanie
Pigwa – rodzaje, uprawa i zastosowanie
Pigwa to niezbyt popularny, a zarazem wyjątkowo wartościowy owoc, wykazujący właściwości prozdrowotne, kosmetyczne oraz kulinarne. Nadaje się ona do wykonania różnorodnych przetworów, dostarczając w nich dużej ilości witaminy C. W sprzedaży dostępne są różne odmiany pigwy, a sama jej uprawa jest średnio wymagająca. Dlaczego warto posiadać ją w swoim ogrodzie?
Pigwa – rodzaje
Drzewko pigwy występuje w kilku odmianach, różniących się wyglądem i metodą uprawy. Osiąga ono do kilku metrów wysokości, cechując się rozległą, obficie kwitnącą koroną. Z uwagi na kształt owoców, umownie przyjęto podział na pigwę jabłkową i gruszkową. Wielu ogrodników chętnie decyduje się na zakup pigwy jabłkowej, której owoce przypominają jabłka. Cechuje ją mocny aromat oraz kwaśno-cierpki smak, który świetnie sprawdza się jako baza do różnego rodzaju przetworów. W sprzedaży dostępna jest także pigwa gruszkowa, o kształcie przywodzącym na myśl gruszki. Podobnie jak odmiana jabłkowa, posiada ona kwaskowaty posmak, doskonale nadając się do wyrobu wieloowocowych przetworów.
Uprawa pigwy
Pigwa jest drzewkiem stosunkowo łatwym w uprawie. Wystarczy posadzić ją na odpowiednim stanowisku, by bez większego trudu każdego roku zbierać jej obfite plony. Pigwa drzewo preferuje stanowisko słoneczne i nieco osłonięte, gdyż gorzej niż jabłoń i grusza znosi ona mróz i silny wiatr. Dobrze rośnie w glebie zarówno piaszczystej, jak i mniej przepuszczalnej, o pH od kwaśnego do zasadowego. Nie znosi jedynie wapnia.
Pigwa toleruje okresy przejściowej suszy, gorzej wytrzymując długotrwałe zastoje wody. Dojrzałe drzewa wystarczy podlewać około 4 razy w ciągu całego sezonu, natomiast młode sadzonki pigwy – nieco częściej. Zalecane jest jednorazowe, obfite nawadnianie przed rozwojem kwiatów, w trakcie kwitnienia, wzrostu nowych pędów oraz owoców.
Wskazane jest także okazjonalne przycinanie pigwy, polegające na prześwietlaniu jej korony. Skrócenie oraz rozluźnienie jej pędów sprawi, że będzie ona mocniej się rozgałęziać. Czynność tą można przeprowadzać co 2-3 lata, najlepiej wiosną po ustaniu większych mrozów. Dodatkowo jesienią warto okryć dolną część drzewa pigwy oraz gleby wokół niego liściastą ściółką, a w rejonach wyjątkowo zimnych – izolować całą roślinę. Rozmnażanie pigwy można przeprowadzać przez ukorzenianie sadzonek, odkłady, odrosty korzeniowe oraz z nasion.
Pigwa – właściwości i zastosowanie
Pigwa wielkoowocowa dojrzewa zazwyczaj w połowie października. Jej owoce należy zbierać w chwili, gdy staną się już złoto-żółte i stracą swój meszek. Z uwagi na cierpki smak, nie spożywa się ich na surowo. Najlepiej nadają się one na różnego rodzaju przetwory. Sok z pigwy pomoże na kaszel, a owoce z dodatkiem miodu i cytryny poprawią odporność i przyspieszą powrót do zdrowia po chorobie. Nasiona pigwy usprawniają trawienie, pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu oraz łagodzą dolegliwości żołądkowe. Skórka i miąższ owoców znajdą zastosowanie także w pielęgnacji ciała, sprzyjając regeneracji skóry, nawilżając ją i odmładzając.
Pigwa wielkoowocowa – zarówno jabłkowa, jak i gruszkowa – to łatwe w uprawie drzewo o szerokim zastosowaniu. Z uwagi na wysoką cenę sprzedaży jej owoców, warto zdecydować się na samodzielną hodowlę sadzonek pigwy. Wystarczy bowiem podlać je kilkukrotnie w ciągu sezonu, a raz na 2-3 lata przyciąć, by przez długi czas cieszyć się obfitym owocowaniem i licznymi prozdrowotnymi właściwościami drzewka pigwy.