Ogród Projekt Realizacja Urządzanie  Projekty ogrodów


Projekt koncepcyjny Warszawa

Projekt koncepcyjny - Warszawa

Projekt zagospodarowania terenu ogrodu przydomowego stanowi uzupełnienie geometrycznej i nowoczesnej formy budynku. Zastosowanie geometrycznych układów i dużej ilości kamienia spowoduje utworzenie przestrzeni eleganckiej i dynamicznej poprzez liczne kontrasty z nawierzchnią z kory i zróżnicowaną roślinnością. Płyty chodnikowe urozmaicą natomiast jednolite powierzchnie trawnika i nawierzchni z kamienia. Stanowią także podstawę elementu dekoracyjnego zlokalizowanego w południowo zachodniej części ogrodu.


Projekt koncepcyjny Radom

Projekt koncepcyjny - Radom

Projekt koncepcyjny ogrodu przydomowego przewiduje wprowadzenie rabat naturalistycznych, bujnie wypełnionych różnorodną roślinnością. Rabata zlokalizowana wzdłuż ogrodzenia przy wjeździe na teren posesji poprzez rzędowe nasadzenia drzew w formie kulistej i zakończona jodłą jednobarwną nadaje założeniu nowoczesny i miejski charakter. Natomiast krzewy umieszczone pod tymi drzewami dynamizują przestrzeń poprzez naturalistyczne układy nasadzeń.

W rabacie przydomowej posadzono dużą ilość niższej roślinności, która tworzy niezwykłe otoczenie przebiegającej tamtędy ścieżki z płyt betonowych. Ścieżka kieruje się w stronę projektowanej altany, a następnie prowadzi do zlokalizowanego po przeciwnej stronie domu tarasu.

Pozostałe nasadzenia wkomponowane zostały pomiędzy istniejące zadrzewienie. Uzupełniają przestrzeń i podkreślają leśno-rezydencjonalny charakter założenia.

Całość założenia ogrodowego tworzy niezwykle spójną i różnorodną całość.


Projekt koncepcyjny Warszawa 2

Projekt koncepcyjny - Warszawa nr 2

Projektowana przestrzeń została wyraźnie podzielone przez trzy jednolite powierzchnie (trawnik, taras i nasadzenia roślinne), które pomimo prostego obrysu tworzą niezwykle złożone i ciekawe układy roślinności. Nasadzenia zlokalizowane przy furtce wejściowej tworzą swojego rodzaju bramę roślinną, która wprowadza użytkownika nie tylko na teren posesji, ale jest także przedsionkiem rozległego trawnika. Zakończenie tej rabaty stanowi natomiast podkreślenie wejścia do budynku, a także powierzchni tarasu. Powierzchnia tarasu rozdziela dwie duże rabaty. Mniejsza rabata ma charakter widokowy, ponieważ różnorodne i złożone układy roślinne tworzą niezwykle interesujący widok. Druga większa rabata umożliwia bezpośredni kontakt i przebywanie pośród roślin poprzez zastosowanie ścieżki z płyt betonowych, a także centralnie umiejscowionego placu wypoczynkowego na którym można ustawić meble ogrodowe. Dwie rozmieszczone symetrycznie Brzozy `Youngii` Nie tylko zapewnią niezbędny cień, ale także dodadzą całemu założeniu efektu malowniczości i naturalności.


Projekt koncepcyjny zagospodarowania ogrodu przydomowego

Projekt koncepcyjny ogrodu

Kompozycja ogrodu została oparta na geometrycznym podziale przestrzeni. Linie kompozycyjne nie są poprowadzone przypadkowo i mimo pozornego chaosu cały układ jest ze sobą ściśle powiązany oraz tworzy nierozerwalną całość. Gatunki i ich odmiany zostały dobrane tak, aby po osiągnięciu właściwych sobie rozmiarów wypełniały projektowane przestrzenie. Zieleń wysoką zastosowano głównie na obrzeżach działki, co miało na celu utrzymanie kulisowych widoków ogrodu od zewnątrz. Krzewy i byliny zostały tak dobrane, aby podczas całego sezonu wegetacyjnego charakteryzowały się bogatą paletą harmonijnych barw. Wiosną i latem królować będą kolorowo kwitnące byliny i krzewy. Jesienią uwagę mają przykuwać ciekawie przebarwiające się liście, owoce i kwiatostany traw ozdobnych. Zimą ozdobą będą liczne rośliny zimozielone (m.in. jałowce, świerki, sosny i bukszpany), rośliny o barwnych owocach (np.irga). Na powierzchni rabat jako wypełnienie nasadzeń roślinnych zaproponowano żwir i korę ogrodową. Po żwirze można swobodnie chodzić, a rośliny są dobrze wyeksponowane na jego jasnej powierzchni. Zaproponowano poziomy podział kompozycyjny, który wyznaczają płaszczyzny trawnika oraz grupy roślinności.


Projekt koncepcyjny zagospodarowania ogrodu przydomowego

Projekt koncepcyjny ogrodu

Cała kompozycja ogrodu została oparta na geometrycznym podziale przestrzeni, którą narzuca nowoczesna bryła budynku. Podstawowym założeniem projektowym ogrodu było uzyskanie uporządkowanego ogrodu reprezentacyjnego a jednocześnie kolorowego, gdzie można poczuć ład i harmonię. Ogród opiera się na kompozycji geometrycznej – kwadratach, prostokątach oraz liniach prostych i symetrii. Zastosowane kształty rabat oraz układ i gatunki roślin zostały dostosowane także do zabudowy mieszkalnej i istniejącej nawierzchni w sposób pozwalający uzyskać harmonię. Takie zestawienie kształtów i rozmieszczenie rabat pozwoliło uzyskać efekt ogrodu nowoczesnego i reprezentacyjnego. Z tyłu domu, ze względu na wysoki taras, zastosowano murki oporowe wykonane z gabionów, które nadają specyficzny charakter otoczeniu, w którym są umiejscowione. Murki wydzielają trzy niewielkie płaskie tarasy, a na najwyższym poziomie zaprojektowano element wodny w kształcie prostokąta.

Woda w ogrodzie.
 
Ogród przy karczmie